Call%20CenterCall%20Center%20Mobile

VOLFLY.net Centrum pomocy

 +48226022890

  Pon - Pt od 10:00 do 18:00

Masz pytania, uwagi lub chcesz podzielić się z nami swoją opinią?

POGODA NA SANTO DOMINGO
POGODA NA SANTO DOMINGO
Cristo%20de%20La%20Habana

Międzynarodowe lotnisko Las Américas

Jedyne Międzynarodowe lotnisko Las Américas (SDQ) obok Santo Domingo, znane również jako lotnisko José Francisco Peña Gómez, jedno z największych lotnisk na Karaibach i drugie najbardziej... popularne w kraju, znajduje się 30 minut od stolicy Santo Domingo i bardzo blisko turystycznych dzielnic Boca Chica i Juan Dolio. Lotnisko składa się z jednego nowoczesnego, trzypoziomowego terminalu średniej wielkości z dwoma halami (A i B). Posiada około 25 restauracji, sklepów i innych udogodnień, zamkniętych nocą. Wi-Fi jest dostępne, choć nie zawsze łatwo jest znaleźć działające gniazdka w razie rozładowanej baterii.

Cristo%20de%20La%20Habana

Paszport - Wiza

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów... deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej karty może przebywać na terenie kraju 30 dni. Po 30 dniach należy uiścić dodatkową opłatę za okres powyżej 30 dni. Łącznie obywatel polski może przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Podczas lotu na Dominikanę rozdawane są formularze wjazdowe, które należy wypełnić i oddać podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Taki sam formularz trzeba wypełnić przy opuszczaniu Dominikany. Nie ma obowiązku posiadania ważnego paszportu na okres 3 lub 6 miesięcy od daty wyjazdu. Ważne jest, aby paszport był ważny przy wjeździe oraz wyjeździe z Dominikany. Na Dominikanie nie ma polskiej ambasady, a państwo to podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia). Ubezpieczenie Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas pobytu na Dominikanie, obejmującej zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego.

Museo%20de%20la%20revolucion

Międzynarodowe Lotnisko Las Américas

Jedyne Międzynarodowe lotnisko Las Américas (SDQ) obok Santo Domingo, znane również jako lotnisko José Francisco Peña Gómez, jedno z… największych lotnisk na Karaibach i drugie najbardziej popularne w kraju, znajduje się 30 minut od stolicy Santo Domingo i bardzo blisko turystycznych dzielnic Boca Chica i Juan Dolio. Lotnisko składa się z jednego nowoczesnego, trzypoziomowego terminalu średniej wielkości z dwoma halami (A i B). Posiada około 25 restauracji, sklepów i innych udogodnień, zamkniętych nocą. Wi-Fi jest dostępne, choć nie zawsze łatwo jest znaleźć działające gniazdka w razie rozładowanej baterii. 

Museo%20de%20la%20revolucion

Paszport - Wiza

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz... wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej karty może przebywać na terenie kraju 30 dni. Po 30 dniach należy uiścić dodatkową opłatę za okres powyżej 30 dni. Łącznie obywatel polski może przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Podczas lotu na Dominikanę rozdawane są formularze wjazdowe, które należy wypełnić i oddać podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Taki sam formularz trzeba wypełnić przy opuszczaniu Dominikany. Nie ma obowiązku posiadania ważnego paszportu na okres 3 lub 6 miesięcy od daty wyjazdu. Ważne jest, aby paszport był ważny przy wjeździe oraz wyjeździe z Dominikany. Na Dominikanie nie ma polskiej ambasady, a państwo to podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia). Ubezpieczenie Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas pobytu na Dominikanie, obejmującej zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego.

Museo%20de%20la%20revolucion

Transport Publiczny

Istnieje wiele rodzajów transportu, lecz wszystko zależy na jakim dystansie chcecie się poruszać, gdzie i z kim. Poniżej opisane są polecane i... bezpieczne formy poruszania się po stolicy.

Metro
Santo Domingo posiada metro. Jako drugie miasto otwarło system pociągów podmiejskich w roku 2009. Posiada dwie linie. (www.metrosantodomingo.com) Jest to najbardziej nowoczesny środek transportu w mieście.

Linia 1 to 14,5 km trasa z 16 stacjami. Biegnie z północy na południe. Rozpoczyna się od La Feria (Centro de los Héroes) w pobliżu Malecón i ciągnie aż do przedmieści Villa Mella.

Linia 2 biegnie ze wschodu na zachód przez 10,3 km (całkowicie pod ziemią) wzdłuż Av John F Kennedy, Expreso V Centenario i Av Padre Castellanos.

Warto podróżować metrem. To wygodny i szybki środek transportu. Wejścia, stacje i wagony metra są nowoczesne i czyste.

Każdy jednorazowy przejazd kosztuje ok 1,5 zł, a 24-godzinny bilet kosztuje 6 zł. Jeżeli planujesz dużo podróżować najlepiej kupić kartę, w jednej z kas biletowych, za 60 dolarów, którą można w razie potrzeby uzupełnić. Kartę skanuję się przy każdym wejściu. Metro funkcjonuje od 6:00 do 22:30

Guagua
To małe busiki, które krążą bardzo często i po wszystkich dzielnicach stolicy. Zatrzymują się na przystankach, lecz na życzenie pasażerów zatrzymają się w wyznaczonym miejscu, trzeba tylko wcześniej poprosić o to kierowcę. Stan techniczny tych pojazdów nie należy do najlepszych, lecz dla rządnych przygody i smaku prawdziwej Dominikany podróż nimi jest warta przeżycia. Guagua przemieszcza pasażerów także pomiędzy miastami na dłuższych dystansach. Ceny wahają się od 15 do 50 peso. (1,5 - 4 zł za osobę)

Wynajem motorów i skuterów
Fajny rodzaj transportu, dla lubiących niezależność i wolność. Wypożyczalnie pojazdów można znaleźć łatwo, gdyż są one wszędzie. Wypożyczenie pojazdu na 24 godziny to około 20/30 dolarów. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas poruszania się po drogach. Dominikańczycy nie zawsze stosują się przepisów, więc trzeba być szczególnie ostrożnym. Pijani kierowcy są także dużym zagrożeniem, gdyż nie ma oficjalnego zakazu jazdy po spożyciu alkoholu.

Autokary na długie trasy
Dla każdego, kto pragnie dostać lub wydostać się z Santo Domingo do innej oddalonej miejscowości turystycznej polecane są autokary przystosowane do dalekich, kilkugodzinnych podróży. Wygodne, nowoczesne i klimatyzowane pojazdy zabiorą was do Bavaro, Puerto Plata czy Samany za około 300/350 peso (23 zł) za osobę, a nawet do Haiti (państwa graniczącego z Republiką Dominikany) za 400 peso (30 zł) za osobę.

Museo%20de%20la%20revolucion

Taxi

Taksówki w Santo Domingo nie mają liczników, dlatego przed wejściem należy zawsze uzgodnić cenę. Całe miasto wzdłuż można przejechać... nawet za 300 peso (23 zł). Stawki są zwykle wyższe wieczorem. Taksówkarze raczej nie przemierzają ulic w poszukiwaniu pasażerów. Najczęściej parkują w różnych, głównych punktach i czekają na klientów. W dzielnicy kolonialnej znajdziecie taksówkę przy Parque Colón i Parque Duarte.

Możesz także wezwać taksówkę lub poprosić o to recepcjonistę w swoim hotelu. Obsługa jest zwykle szybka, taryfa powinna być taka sama i nigdzie nie trzeba samemu nosić bagażu. W wielu najlepszych hotelach na zewnątrz czekają taksówki, ale za nie zapłaci się znacznie więcej.

Taksówki na lotnisko są tańsze niż z lotniska do Santo Domingo i powinny mieścić się w przedziale od 1000 do 1300 Peso (77-100 zł)

Uber
Uber jest nawet tańszy i oferuje często lepszy serwis niż normalne taksówki.

Taksówki na motorach
Bardzo popularna forma transportu. Dominikańczycy bardzo często poruszają się na skuterach, motorach i prawie każdy chętnie zatrzyma się, aby podrzucić was tam, gdzie chcecie za opłatą. Warto ustalić cenę z góry. To świetna forma transportu na trasę nie dłuższą niż 3 km, a na jednym motorze zmieszczą się nawet do 3 osób.

Museo%20de%20la%20revolucion

Poczta

INPOSDOM to krajowa usługa pocztowa Republiki Dominikany i niestety, choć sytuacja się poprawia, nie jest znana z szybkich i wydajnych... usług. Twój list lub pocztówka dotrze do USA w co najmniej kilka tygodni, a jeszcze dłużej do Europy lub do innych kontynentów. Znaczek do Ameryki Północnej kosztuje około 3 peso (0,25 zł) i około 4 peso (0,30 zł) do innych krajów. Urzędy pocztowe są zazwyczaj otwarte od około 8:00 do 15:00, chociaż trochę dłużej w dużych miastach i ośrodkach turystycznych. W dużych hotelach i ośrodkach przez cały czas możesz nadać list w recepcji hotelowej za opłatą. Znaczki są dostępne na poczcie, w wielu sklepach i kioskach, a także w niektórych hotelach. Wysyłanie paczek nie jest zalecane za pośrednictwem oficjalnej usługi pocztowej i znacznie lepiej jest korzystać z dobrych międzynarodowych firm kurierskich, takich jak UPS, TNT lub DHL.

Cuave%20del%20Saturno

Transport Publiczny

Istnieje wiele rodzajów transportu, lecz wszystko zależy na jakim dystansie chcecie się poruszać, gdzie i z kim. Poniżej opisane... są polecane i bezpieczne formy poruszania się po stolicy.

Metro
Santo Domingo posiada metro. Jako drugie miasto otwarło system pociągów podmiejskich w roku 2009. Posiada dwie linie. (www.metrosantodomingo.com) Jest to najbardziej nowoczesny środek transportu w mieście.

Linia 1 to 14,5 km trasa z 16 stacjami. Biegnie z północy na południe. Rozpoczyna się od La Feria (Centro de los Héroes) w pobliżu Malecón i ciągnie aż do przedmieści Villa Mella.

Linia 2 biegnie ze wschodu na zachód przez 10,3 km (całkowicie pod ziemią) wzdłuż Av John F Kennedy, Expreso V Centenario i Av Padre Castellanos.

Warto podróżować metrem. To wygodny i szybki środek transportu. Wejścia, stacje i wagony metra są nowoczesne i czyste.

Każdy jednorazowy przejazd kosztuje ok 1,5 zł, a 24-godzinny bilet kosztuje 6 zł. Jeżeli planujesz dużo podróżować najlepiej kupić kartę, w jednej z kas biletowych, za 60 dolarów, którą można w razie potrzeby uzupełnić. Kartę skanuję się przy każdym wejściu. Metro funkcjonuje od 6:00 do 22:30

Guagua
To małe busiki, które krążą bardzo często i po wszystkich dzielnicach stolicy. Zatrzymują się na przystankach, lecz na życzenie pasażerów zatrzymają się w wyznaczonym miejscu, trzeba tylko wcześniej poprosić o to kierowcę. Stan techniczny tych pojazdów nie należy do najlepszych, lecz dla rządnych przygody i smaku prawdziwej Dominikany podróż nimi jest warta przeżycia. Guagua przemieszcza pasażerów także pomiędzy miastami na dłuższych dystansach. Ceny wahają się od 15 do 50 peso. (1,5 - 4 zł za osobę)

Wynajem motorów i skuterów
Fajny rodzaj transportu, dla lubiących niezależność i wolność. Wypożyczalnie pojazdów można znaleźć łatwo, gdyż są one wszędzie. Wypożyczenie pojazdu na 24 godziny to około 20/30 dolarów. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas poruszania się po drogach. Dominikańczycy nie zawsze stosują się przepisów, więc trzeba być szczególnie ostrożnym. Pijani kierowcy są także dużym zagrożeniem, gdyż nie ma oficjalnego zakazu jazdy po spożyciu alkoholu.

Autokary na długie trasy
Dla każdego, kto pragnie dostać lub wydostać się z Santo Domingo do innej oddalonej miejscowości turystycznej polecane są autokary przystosowane do dalekich, kilkugodzinnych podróży. Wygodne, nowoczesne i klimatyzowane pojazdy zabiorą was do Bavaro, Puerto Plata czy Samany za około 300/350 peso (23 zł) za osobę, a nawet do Haiti (państwa graniczącego z Republiką Dominikany) za 400 peso (30 zł) za osobę.

Zapata

Taxi

Taksówki w Santo Domingo nie mają liczników, dlatego przed wejściem należy zawsze uzgodnić cenę. Całe miasto... zawsze uzgodnić cenę. Całe miasto wzdłuż można przejechać nawet za 300 peso (23 zł). Stawki są zwykle wyższe wieczorem. Taksówkarze raczej nie przemierzają ulic w poszukiwaniu pasażerów. Najczęściej parkują w różnych, głównych punktach i czekają na klientów. W dzielnicy kolonialnej znajdziecie taksówkę przy Parque Colón i Parque Duarte.

Możesz także wezwać taksówkę lub poprosić o to recepcjonistę w swoim hotelu. Obsługa jest zwykle szybka, taryfa powinna być taka sama i nigdzie nie trzeba samemu nosić bagażu. W wielu najlepszych hotelach na zewnątrz czekają taksówki, ale za nie zapłaci się znacznie więcej.

Taksówki na lotnisko są tańsze niż z lotniska do Santo Domingo i powinny mieścić się w przedziale od 1000 do 1300 Peso (77-100 zł)

Uber
Uber jest nawet tańszy i oferuje często lepszy serwis niż normalne taksówki.

Taksówki na motorach
Bardzo popularna forma transportu. Dominikańczycy bardzo często poruszają się na skuterach, motorach i prawie każdy chętnie zatrzyma się, aby podrzucić was tam, gdzie chcecie za opłatą. Warto ustalić cenę z góry. To świetna forma transportu na trasę nie dłuższą niż 3 km, a na jednym motorze zmieszczą się nawet do 3 osób.

Catamaran%20Cayo%20Blanco

Post

INPOSDOM to krajowa usługa pocztowa Republiki Dominikany i niestety, choć sytuacja się poprawia, nie jest znana z... szybkich i wydajnych usług. Twój list lub pocztówka dotrze do USA w co najmniej kilka tygodni, a jeszcze dłużej do Europy lub do innych kontynentów. Znaczek do Ameryki Północnej kosztuje około 3 peso (0,25 zł) i około 4 peso (0,30 zł) do innych krajów. Urzędy pocztowe są zazwyczaj otwarte od około 8:00 do 15:00, chociaż trochę dłużej w dużych miastach i ośrodkach turystycznych. W dużych hotelach i ośrodkach przez cały czas możesz nadać list w recepcji hotelowej za opłatą. Znaczki są dostępne na poczcie, w wielu sklepach i kioskach, a także w niektórych hotelach. Wysyłanie paczek nie jest zalecane za pośrednictwem oficjalnej usługi pocztowej i znacznie lepiej jest korzystać z dobrych międzynarodowych firm kurierskich, takich jak UPS, TNT lub DHL.

 • placeholder image

  Pharmacy

  Republika Dominikany ma system służby zdrowia całkiem innym niż w Europie. Chociaż jest całkiem dobry, publiczna... pomoc sanitarna nie jest zalecana turystom. Lepszą opcją jest prywatna służba zdrowia, ponieważ liczy się ze standardami potrzebnymi do zapewnienia dobrej obsługi, chociaż jej koszty są dosyć wysokie. Należy zatem wziąć pod uwagę, że dominikanie rozróżniają szpitale, publiczne i kliniki, które są instytucjami prywatnymi. Wśród najlepszych klinik wyróżniają się Hospiten, Centra Zdrowia AAA i Clínica Abreu; które znajdują się głównie w Santo Domingo. Jeśli chodzi o zakupy leków w aptekach które często znajdują nie w zwykłych drogeriach, interesujące jest to, że sprzedaż dawek odbywa się w zależności od tabletek, które musisz wziąć, a więc zwyczaj nie jest się zmuszonym do zakupu całego pudełka.

  placeholder image

  Telephon

  Numer kierunkowy dla większości kraju to 809. Jeśli masz odblokowany telefon komórkowy, bardzo łatwo jest kupić... dominikańską kartę SIM, która jest dostarczana z numerem lokalnym. Możesz użyć CLARO lub Orange. Kartę CLARO można doładować w maszynach zamontowanych w większości hoteli, kawiarni i barów. Istnieją również biura Orange i CLARO w centrum i obszarach turystycznych. Karty SIM kosztują około 5 dolarów. Istnieje wiele rodzajów pakietów doładowania za nielimitowany internet mobilny.  

  placeholder image

  Electrocity

  Energia elektryczna działa przy napięciu 110 woltów / 60 hercach, tak samo jak w Ameryce Północnej. W razie potrzeby... wtyczki adaptera są dostępne w większości hoteli.

 • Mercado%20varadero

  Apteka

  Republika Dominikany ma system służby zdrowia całkiem innym niż w Europie. Chociaż jest całkiem dobry, publiczna pomoc sanitarna nie... nie jest zalecana turystom. Lepszą opcją jest prywatna służba zdrowia, ponieważ liczy się ze standardami potrzebnymi do zapewnienia dobrej obsługi, chociaż jej koszty są dosyć wysokie.

  Należy zatem wziąć pod uwagę, że dominikanie rozróżniają szpitale, publiczne i kliniki, które są instytucjami prywatnymi. Wśród najlepszych klinik wyróżniają się Hospiten, Centra Zdrowia AAA i Clínica Abreu; które znajdują się głównie w Santo Domingo.

  Jeśli chodzi o zakupy leków w aptekach które często znajdują nie w zwykłych drogeriach, interesujące jest to, że sprzedaż dawek odbywa się w zależności od tabletek, które musisz wziąć, a więc zwyczaj nie jest się zmuszonym do zakupu całego pudełka.

 • Mercado%20varadero

  Telefon

  Numer kierunkowy dla większości kraju to 809. Jeśli masz odblokowany telefon komórkowy, bardzo łatwo jest kupić dominikańską kartę SIM, która... jest dostarczana z numerem lokalnym. Możesz użyć CLARO lub Orange. Kartę CLARO można doładować w maszynach zamontowanych w większości hoteli, kawiarni i barów. Istnieją również biura Orange i CLARO w centrum i obszarach turystycznych. Karty SIM kosztują około 5 dolarów. Istnieje wiele rodzajów pakietów doładowania za nielimitowany internet mobilny.  

 • Mercado%20varadero

  Electryczność

  Energia elektryczna działa przy napięciu 110 woltów / 60 hercach, tak samo jak w Ameryce Północnej. W razie potrzeby wtyczki adaptera są dostępne w... większości hoteli.

Odkryj nasze oferty
na Dominikanę

Zarezerwuj już teraz !
 • visa_neg
 • mastercard_neg
 • amex_neg
 • paypal_neg