WAKACJE W CZASIE COVID-19

Noszenie maski na lotnisku nie jest jedyną zmianą, do której podróżni będą musieli się dostosować. Musimy także zmienić sposób myślenia o podróżach. Ale nie ma się czego obawiać. Wakacje w czasie koronawirusa nie są odwołane. Są po prostu nieco inne.

W czasie, gdy staramy się dostosować do nowych norm i zasad bezpieczeństwa, dystansu społecznego i dezynfekcji rąk, branża turystyczna również dokonuje pewnych poważnych zmian, związanych z sytuacją wywołaną pandemią COVID-19. Oprócz linii lotniczych i hoteli zmieniających swoje praktyki, podróżni będą musieli również zmienić wiele swoich nawyków i oczekiwań.

Na pewno często zastanawiamy się czy jeszcze w tym roku można pokusić się na lot samolotem na wymarzone i upragnione wakacje za granicą. To kwestia własnego wyboru, choć warto pamiętać, że linie lotnicze robią wszystko, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoich pasażerów i umożliwić wszystkim w miarę normalne, choć na pewno już nieco inne podróżowanie w czasie koronawirusa.

koronawirus meksyk

Podróż samolotem w czasie epidemii, czyli nowy sposób latania

Sytuacja na świecie powoli się stabilizuje. Linie lotnicze także uruchomiły połączenia do większości krajów na świecie. Od 1 czerwca zostały przywrócone loty krajowe a od 16 czerwca zostały przywrócone połączenia międzynarodowe. Przed rezerwacją biletu warto dowiedzieć się co czeka nas po przylocie do danego kraju. Niektóre z krajów nie otworzyły jeszcze swoich granic. Wszystko zależy, gdzie chcemy się dostać.

Ceny biletów nie powinny być wyższe niż zazwyczaj, gdyż zostało zdjęte rozporządzenie Rady Ministrów mówiące o ograniczeniu liczby pasażerów w samolocie do 50 procent. Rozporządzenie to zostało zdjęcie po przedstawieniu wystarczających dowodów na to, że istnieje niewielkie ryzyko zarażenia wirusem podczas lotu. Nie ma dowodów na to, aby ktokolwiek zaraził się w samolocie. Dowodem na niewielkie prawdopodobieństwo zarażenia jest kierunek przepływu powietrza od góry do dołu, który minimalizuje ruchy powietrza w bocznych kierunkach. Niska wilgotność powietrza oraz niskie ciśnienie, wysokie oparcia foteli ograniczają ryzyko przenoszenia COVID-19 i innych podobnych typów wirusów na pokładzie. 

Najważniejszym jest odpowiedzialne i rozsądne zachowanie pasażerów.

Co może nas spotkać podczas podróży samolotem w czasie pandemii

• obowiązek noszenia maseczki nie tylko na lotnisku, ale także podczas całej podróży w samolocie;
• dłuższy czas odprawy, kontroli bezpieczeństwa i wejścia na pokład;
• pomiar temperatury przed wejściem na pokład;
• obowiązek deklarowania swojego stanu zdrowia związanego z COVID-19 przed otrzymaniem karty pokładowej;
• obowiązek podania danych osobowych w celu kontaktu na wypadek potwierdzonego przypadku wirusa COVID-19 na pokładzie;
• obowiązek zachowania dystansu społecznego;
• ograniczony dostęp do sklepów i restauracji na lotnisku;
• ograniczenie przemieszczania się obsługi pokładowej, a co za tym idzie możliwie zredukowany catering;
• dezynfekcja rąk przed wejściem na pokład i w trakcie trwania lotu. 

Wszystko zależy, gdzie docelowo ląduje samolot, natomiast na pewno zaleca się samodzielną odprawę, pobranie karty pokładowej na telefon i samodzielne nadanie bagażu na lotniskach, jeśli tylko to możliwe. Warto posiadać kilka maseczek ochronnych na zmianę oraz własny środek dezynfekujący.

Wiele rozwiązać zostało już wprowadzonych natomiast istnieje także duża ilość pomysłów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas lotu, a co za tym idzie zwiększyć zaufanie ludzi do latania. Utrzymanie bezpiecznej odległości na lotnisku między pasażerami i załogą oraz na lotnisku podczas odprawy czy kontroli bezpieczeństwa i wejścia na pokład jest już obowiązkiem, ale i społecznym przyzwyczajeniem. Zdarza się także obowiązkowe i powszechne badanie temperatury pasażerów na lotniskach i podczas lotu za pomocą kamer termowizyjnych. Ta technika stosowana jest już na wielu azjatyckich lotniskach. Niektóre linie myślą nad wprowadzeniem plastikowych przezroczystych przesłon między pasażerami, lecz ten pomysł wiąże się z trudnościami z ewentualną ewakuacją. Dobrym rozwiązaniem jest częstsze i głębsze mycie pokładu oraz uproszczone procedury gastronomiczne lub nawet rezygnacja z cateringu na pokładzie, co ma zmniejszyć ruch załogi i interakcje z pasażerami podczas lotu. To na razie propozycje, które niebawem mogą zostać wprowadzone w życie. W dalszej przyszłości rozważa się także koncepty wprowadzania robotów służących do obsługi pasażerskiej na pokładzie czy rozrywki bezdotykowej. Jedno jest pewne. Przyszłość podróżowania samolotem będzie zmieniać się w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w skali globalnej. 

Ponowne otwarcie-dominikany

Hotele w czasie pandemii

Tak jak transport lotniczy tak i hotele będą rządziły się nieco innymi prawami i zasadami w czasie pandemii. Ośrodki na całym świecie już wprowadziły, lecz nadal szukają lepszych sposobów, aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, a także ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wprowadzane są zmiany, a wiele ważnych punktów w ośrodkach takie jak - minibarek, imprezy przy basenie i room service - mogą zniknąć, ale nie muszą. Hotele zazwyczaj muszą ograniczyć swoje obłożenie do 30-50 % pojemności hotelu, aby zapewnić przestrzeń dla przebywających wczasowiczów. Wiele jednak zmian zapowiada się w przyszłości. Pomysły nieco wyjęte z filmów o przyszłości mogą, lecz nie muszą, stać się rzeczywistością.

Czego można się spodziewać podczas pobytu w hotelu w czasie pandemii

Check in / check out

Według Hosbec - stowarzyszenia hotelarskiego na Costa Blanca i Walencji, maty dezynfekujące mogą być stosowane w hotelach, aby zapewnić czyste buty z zewnątrz.

Umieszczone na podłodze znaki będą wskazywać, gdzie stać, aby zachować dystans społeczny. Opcja szybkiego zameldowania / wymeldowania oznacza, że goście nie będą musieli spędzać czasu w kolejce do recepcji. Będzie można to osiągnąć przesyłając wcześniej zdjęcie dokumentów za pośrednictwem aplikacji. Po przyjeździe do hotelu, trzeba będzie podać swój unikalny kod i odblokować drzwi pokoju hotelowego telefonem bez interakcji z personelem recepcji. Godziny check in i check out mogą się także zmienić ze względu na wydłużony czas dezynfekowania pokoi. Może zdarzyć się, że już nikt nie pomoże nam zanieść bagażu do pokoju, a czas dostania się do windy może potrwać dużej niż zazwyczaj.

Jeśli zmiany nie będą widoczne od razu to będą wprowadzane stopniowo i w zależności od możliwości hotelowych. Jedno jest pewne. Każdy hotel zadba o nasze bezpieczeństwo podczas wakacji. 

Pokoje

Z pewnością każdy hotel przyłoży największą wagę do dezynfekcji pokoi i najmniejszych zakamarków, wraz z intensywnym ich wietrzeniem. Wyposażenie pokoju może się zmienić. Minibar może po prostu zniknąć, a niektóre hotele usunęły także dodatkową pościel, a nawet room service w celu ograniczenia interakcji personelu z gośćmi. Z pokoi mogą także zniknąć trudne do dezynfekcji dywany. Warto pamiętać ze wszystkie zmiany są stworzone, aby dbać o nasze bezpieczeństwo, a nie ograniczać nasz komfort. Poczucie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych wektorów dobrego wypoczynku, co rozumieją menagerowie hoteli, dlatego tak precyzyjnie planują zmiany dla naszego komfortu i spokoju.

buffet koronawirus

Buffet, bary i restauracje

Był plan zniesienia bufetu, przynajmniej na jakiś czas, a na jego miejsce powstaną restauracje, które usuną połowę stołów i krzeseł, aby zapewnić dodatkową przestrzeń dla gości. Miały one oferować ograniczone usługi, ale dłuższe godziny pracy, aby każdy spokojnie mógł zamówić i zjeść swój posiłek. Wiele hoteli jednak decyduje się na buffet, w którym obsługa serwuje na talerze wybrane przez nas potrawy. Mądre i praktyczne rozwiązanie zadowalające wszystkich.

Atrakcje hotelowe

Jedna z atrakcji, która na pewno się zmieniła jest basen i jest to w pełni zrozumiałe. Poziom chloru został zwiększony. Sugeruje się także podziały czasowe, aby ograniczyć liczbę gości w jednym miejscu. Sauny, sporty bliskiego kontaktu i sale gimnastyczne mogą być zamknięte, ale to wszystko również zależy od wybranego ośrodka i jego rozporządzeń odnośnie zasad bezpieczeństwa. Sporty takie jak tenis i golf nie powinny być zawieszone, ponieważ są w stanie zachować społeczną odległość między graczami. Użytkowane przedmioty będą poddane szczegółowej dezynfekcji.

Każda destynacja i hotel mają swoje zasady bezpieczeństwa. Wszystko zmienia się również bardzo szybko. Nowe pomysły i rozwiązania zostają wprowadzane, aby jeszcze lepiej zadbać o nasz komfort.

Ten trudny czas wymaga od nas wszystkich dużo cierpliwości i odpowiedzialności za samych siebie. Hotele, linie lotnicze i każda gałąź turystyki tworzą zmiany, zasady i wytyczne, dzięki którym redukowane jest prawdopodobieństwo zarażenia wirusem, aby umożliwić nam spokojne i bezpieczne wakacje, bo…

…każdy z nas zasługuje na wymarzone wakacje!!!

Dzielimy się z Tobą wiedzą i pasją do podróżowania oraz będziemy kontynuować pracę, aby zapewnić Ci najlepsze i najbezpieczniejsze wakacje.

Dziękuję za Twoje zaufanie.

Zespół VOLFLY