Kuba przyjęła pierwszych zagranicznych turystów po COVID-19

Wtorek; 04/08/2020

Kuba przyjęła pierwszych zagranicznych turystów w tę sobotę (01.08.2020) na międzynarodowym lotnisku Jardines del Rey na Cayo Coco, w ramach fazy zdrowienia po COVID-19 po tym, jak wyspa oficjalnie ponownie otworzyła swoje hotele na wyspach dla międzynarodowych turystów

Pandemia sparaliżowała sektor turystyczny i jego odrodzenie jest kluczem do ożywienia zrujnowanej gospodarki kubańskiej, silnie uzależnionej od dochodów pozostawionych przez zagranicznych gości.

Pierwszy samolot przyleciał z Bahamów i jego lądowanie zostało ogłoszone na Twitterze przez Ministerstwo Turystyki (Mintur) jako ważne i kluczowe wydarzenie dla turystyki i całej Kuby. „Cayo Santa María i Cayo Coco cieszą się pierwszymi międzynarodowymi turystami”.

Odkąd władze kubańskie ogłosiły zamknięcie granic 2 kwietnia 2020 w ramach środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19, międzynarodowe loty zostały zawieszone, z wyjątkiem lotów humanitarnych i handlowych. Czas, w którym granice były zamknięte wykorzystano do przeprowadzenia renowacji i reorganizacji obiektów hotelowych i terenów 19 lotnisk w kraju w celu zagwarantowania fizycznej odległości i możliwości realizowania protokołów bezpieczeństwa, aby ponownie przywitać swoich gości.


Nowe przepisy stanowią, że „każdy pasażer wchodzący na terminal lotniczy zostanie poddany podwójnej kontroli temperatury ciała”. Ponadto „ci, którzy przybędą z zagranicy, będą zobowiązani do złożenia oświadczenia zdrowotnego, opartego na modelu wcześniej dostarczonym przez linię lotniczą” i zostaną poddani testowi na obecność koronawirusa.

lotnisko miedzynarodowe-abel-santamaria

Kuba zapowiedziała ponowne otwarcie hoteli i przywrócenie usług turystycznych w 3 etapach, w których stosowane protokoły i zasady zmieniają się stopniowo przywracając większą swobodę, lecz przy bezwarunkowym zachowaniu bezpieczeństwa pracowników i turystów.

Faza pierwsza 

W tej fazie ośrodki turystyczne zostały otwarte tylko dla lokalnych turystów i mogło się odbyć po otrzymaniu certyfikatu o nazwie „bezpieczny obiekt” nadanego przez władze kubańskiej turystyki oraz po przygotowaniu i wprowadzeniu rygorystycznego protokołu sanitarnego i bezpieczeństwa biologicznego, w których uwzględniono zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Turystyki. Jednym z głównych punktów tego protokołu jest zastosowanie testów na obecność koronawirusa i wprowadzenie kontroli medycznej w każdym obiekcie, aby zagwarantować turystom maksymalne bezpieczeństwo i satysfakcję” - powiedział przedstawiciel Mintur.

Jednym z wytycznych protokołu jest całodobowa obecność lekarzy, pielęgniarek oraz techników higieny i epidemiologii na terenie obiektów hotelowych. Obowiązkowe jest także codzienne sprawdzanie temperatury personelu hotelowego i gości. Pracownicy z objawami układu oddechowego nie będą wpuszczani do środka, a ci, którzy je przedstawią, zostaną natychmiast skierowani do ośrodka zdrowia. W hotelach obowiązuje nakaz utrzymywania dystansu powyżej 1 m i dotyczy on wszystkich na terenie całego ośrodka. Noszenie maseczek ochronnych jest obowiązkowe tylko w wyznaczonych strefach. Wszystkie powierzchnie użytku publicznego oraz pokoje są codziennie starannie dezynfekowane, a przedmioty, które nie mogły być dezynfekowane zostały usunięte. Sprzęt na siłowniach jest dezynfekowany po każdym użytku, a w windach nie może znajdować się więcej niż 50% maksymalnej liczby osób, co dotyczy również basenów. Środki transportu poddawane są starannej dezynfekcji, a wszyscy pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Wszystkie działania mają na celu zniwelować lub zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem. 

Faza druga

W tej fazie Kuba otwiera hotele na turystów zagranicznych, którzy mogą podróżować lotami czarterowymi i pozostaną tylko na Cayo Largo, Cayo Guillermo, Cayo Coco, Cayo Cruz i Cayo Santa María, położonych na południe i północ od centralnej wyspy, gdzie lokalni turyści nie mają dostępu, aż do czasu ustalenia trzeciej i ostatniej fazy planu ponownego otwarcia w całym kraju. Turyści nie mają możliwości podróżowania w głąb kraju, przy czym atrakcje morskie, porty i wybrane centra turystyczne zostaną wznowione. Otwarte są także wypożyczalnie samochodów, lecz tylko w obrębie wysepek.

Utrzymuje się wymagania sanitarne pierwszej fazy i wdraża się inne specyficzne wytyczne. Między innymi turyści zagraniczni po przyjeździe do kraju muszą przejść szybki test na obecność koronawirusa. W obiektach hotelowych jest ustanowiony całodobowy nadzór kliniczno-epidemiologiczny z udziałem lekarzy, pielęgniarek i techników higieny i epidemiologii. Na wypadek pojawienia się przypadków z objawami ze strony układu oddechowego hotele stworzyły warunki do odizolowania pacjenta i zapewnienia mu pełnej obsługi medycznej. Personel hotelowy pracuje na tygodniowe zmiany, po których następuje tygodniowy odpoczynek, podczas którego pracownicy nie mogą mieć kontaktu z osobami spoza hotelu i przebywają w izolacji w ośrodkach przeznaczonych wyłącznie dla personelu hotelowego oraz poddawani są szybkim testom przed ponownym rozpoczęciem pracy.

iberostar kuba
Faza trzecia 

Na tym etapie uruchomiona zostanie komercjalizacja wszystkich destynacji, wraz z touroperatorami i agencjami, a także rozpocznie się otwarcie pozostałych ośrodków turystycznych dla turystyki międzynarodowej. Przywrócona zostanie maksymalna ilość obłożenia hoteli wraz z dowolnym przemieszczaniem się turystów. Ośrodki turystyczne utrzymywać będą warunki do izolacji turystów zagranicznych z objawami choroby. Wszystkie usługi turystyczne będą nieprzerwanie przestrzegać protokołu bezpieczeństwa i higieny, które obowiązują od fazy pierwszej.


Turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarczych Kuby i zatrudnia około pół miliona osób. Straty związane z zamrożeniem turystyki są ogromne, ale Kuba nie poddaje się i uruchomiła więcej punktów sprzedaży ofert turystycznych. Epidemia w Polsce i na świecie spowodowała, że ludzie rzadziej decydują się na egzotyczne wakacje. W połowie sierpnia kraj oczekuje dużej liczby klientów, którzy zapowiedzieli swój przylot z Rosji. Zważywszy na rygorystyczny protokół i rzetelne go przestrzeganie ryzyko zachorowania na COVID-19 podczas wakacji na Kubie jest coraz mniejsze. Ważnym faktem jest, że do tej pory na Kubie odnotowano zaledwie 2670 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i notuje się wyraźny spadek dziennej liczby zachorowań. Od 13 dni nie odnotowano żadnego śmiertelnego przypadku epidemii. Władze dokładają wszelkich starań, aby zapewnić swoim gościom komfortowe i bezpieczne wakacje na tej jednej z ulubionych przez turystów karaibskich wysp.